Monitory do gier zostały zaprojektowane w taki sposób, aby podczas grania dane wyjściowe karty graficznej i procesora wyglądały jak najlepiej. Dlatego monitory odpowiedzialne są za wyświetlanie końcowego wyniku całego procesu renderowania i przetwarzania obrazu komputera. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, decydując się na zakup gamingowego monitora?
- Rozdzielczość – Rozdzielczość to kluczowa cecha każdego monitora. Mierzy szerokość i wysokość ekranu w pikselach lub „elementach obrazu”, małych punktach światła, składających się na obraz. Na przykład ekran 2560 × 1440 ma łącznie 3686400 pikseli. Wraz ze wzrostem rozdzielczości wyświetlacza trudniej jest dostrzec pojedyncze piksele gołym okiem, co z kolei zwiększa wyrazistość obrazu.
- Rozmiar ekranu, PPI – Producenci mierzą rozmiar ekranu po przekątnej. Większy rozmiar ekranu w połączeniu z wyższą rozdzielczością oznacza bardziej wciągające wrażenia z gry.
- Współczynnik proporcji – inaczej stosunek szerokości monitora do jego wysokości. Ekran 1: 1 byłby całkowicie kwadratowy; monitory pudełkowe z lat 90. miały typowo 4: 3, czyli „standard”. W dużej mierze zostały one zastąpione szerokim ekranem (16: 9) i niektórymi ultraszerokimi (21: 9, 32: 9, 32:10). Nowoczesne gry wideo zwykle obsługują różne współczynniki kształtu, od szerokoekranowego do UltraWide. Możesz to zmienić w menu ustawień w grze.
- Kolor – przyglądając się dwóm monitorom stojącym obok siebie, nietrudno jest zauważyć, który ma bardziej jaskrawe odcienie, głębszą czerń lub bardziej realistyczną paletę kolorów. Wyobrażenie sobie tej różnicy obrazu w głowie podczas czytania specyfikacji monitora może być o wiele trudniejsze, ponieważ kolor w monitorach jest oceniany na wiele różnych sposobów. Nie ma jednej specyfikacji, na której można byłoby się skupić: współczynnik kontrastu, jasność, poziom czerni, gama kolorów, itp.
- Częstotliwość odświeżania obrazu – wyższe częstotliwości odświeżania sprawiają, że ruch na ekranie wygląda płynniej, ponieważ ekran szybciej aktualizuje położenie obiektu. Może to ułatwić rywalizującym graczom śledzenie poruszających się wrogów w strzelance FPS lub po prostu sprawić, że ekran będzie bardziej responsywny podczas przewijania strony internetowej lub otwierania aplikacji na telefonie.
- Czas reakcji – czas, w jakim pojedynczy piksel zmienia kolor w milisekundach. Krótsze czasy reakcji oznaczają mniej artefaktów wizualnych, takich jak rozmycie ruchu lub „smugi” za ruchomymi obrazami. Czasy odpowiedzi muszą być wystarczająco krótkie, aby nadążały za częstotliwością odświeżania. Na przykład na ekranie 240 Hz nowa klatka jest wysyłana na ekran co 4,17 milisekundy (1000/240 = 4,17). WAŻNE: Producenci często podają czas reakcji matrycy w monitorze od przejścia z szarego do szarego, mając na myśli czas, w którym piksel zmienia się z jednego odcienia szarości na inny. Podana liczba często wskazuje po prostu najlepszy wynik producenta z zestawu różnych testów, a nie wiarygodną średnią.
- Rodzaje złączy – za lub pod monitorem znajdziesz różne porty. Interfejsy wyświetlaczy łączą ekran z wyjściem graficznym z komputera, a porty USB-C i Thunderbolt ™ zapewniają dane i zasilanie dla urządzeń zewnętrznych.
Nowoczesne monitory mogą pomóc w uniknięciu opóźnień wyświetlanego obrazu oraz artefaktów wizualnych powszechnych w starszych technologiach, ale wartość zwiększonej rozdzielczości, głębi kolorów czy funkcji wygładzania ruchu będzie się różnić w zależności od subiektywnych preferencji każdego gracza. Dlatego decydując się na zakup monitora do gier, przede wszystkim warto wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje.