KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do PC?
Poznaj 5 wskazówek, które pomogą Ci dobrać odpowiedni zasilacz do Twojego PC!

Przymierzając się do samodzielnego zbudowania komputera, pierwszymi jego elementami, które przychodzą na myśl, są prawdopodobnie procesory wielordzeniowe, karty graficzne high-end, ultraszybka pamięć, a może nawet wyjątkowe oświetlenie RGB obudowy. Podczas gdy jednym z najważniejszych i najczęściej pomijanym komponentem jest właśnie zasilacz.

Proces wyboru odpowiedniego zasilacza jest tak samo ważny jak podejmowanie decyzji odnośnie pozostałych elementów Twojego komputera. Dlatego przygotowaliśmy ogólny przegląd najistotniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając zasilacz do swojego PC.

 

Moc
Pierwszym krokiem przy wyborze zasilacza jest określenie wymaganej mocy. Wybór odpowiedniego poziomu mocy jest niezwykle ważny: ustawienie zbyt niskiej mocy uniemożliwi komponentom działanie na oczekiwanym poziomie, spowoduje niestabilność systemu, a w niektórych przypadkach może nawet uszkodzić podzespoły Twojego komputera.
Rozmiar
Oprócz czystej mocy należy również wziąć pod uwagę fizyczny rozmiar lub współczynnik kształtu swojego zasilacza. Istnieje wiele przestarzałych, serwerowych i specjalistycznych obudów, ale ogólnie rzecz biorąc, patrząc na nowoczesny rynek komputerów osobistych, zasilacze można pogrupować na kategorie ATX/EPS i SFX/SFF.
Wydajność
Podczas wyboru zasilacza możesz natknąć się na wyróżnioną informację “80 PLUS” w specyfikacji urządzenia. Aby wydajność zasilacza została naznaczona certyfikatem 80 PLUS, urządzenie musi osiągać sprawność na poziomie co najmniej 80%, co oznacza maksymalne straty energii na poczet ciepła wartość 20%.
Głośność
Nikt nie jest s tanie znieść niekończącego się hałasu. Dzięki ultrawydajnym procesorom oraz cichym chłodnicom powietrza i wentylatorom niewłaściwy zasilacz może okazać się jednym z najgłośniejszych elementów systemu. Dlatego właśnie nie należy zapominać o aspekcie głośności i hałasie, jakie generuje wybrane przez nas urządzenie.
Jakość
W przeciwieństwie do poprzednich czynników ocena jakości Twojego zasilacza może być nieco trudniejsza. Chociaż istnieje ryzyko awarii dowolnego elementu, generalnie każdy zasilacz większego producenta zakupiony od renomowanego sprzedawcy powinien być bezpieczny. Niedrogi, mniej wydajny zasilacz z krótką gwarancją może być odpowiedni dla podstawowego komputera biurowego, który będzie używany najwyżej przez kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli zależy Ci na profesjonalnym urządzeniu przeznaczonym np. do renderowania modeli 3D, projektowania graficznego lub gamingu, które prawdopodobnie będzie narażone na długotrwałe i duże obciążenia,  wybranie modelu z wyższej półki z większą gwarancją jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.
Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz