Przy zakupie komputera stajemy przed dylematem – laptop czy PC? Aby ułatwić Wam odpowiedź na to pytanie, przygotowaliśmy listę zalet i wad, związanych z używaniem komputera stacjonarnego oraz laptopa, która na pewno ułatwi Wam wybranie najlepszego dla Was rozwiązania.
Na początku musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym Ci najbardziej zależy. Czy potrzebujesz urządzenia do prac biurowych, nauki lub przeglądania sieci czy może chciałbyś tworzyć wysokiej jakości wizualizacje i modele 3D? A może szukasz komputera do gier, na którym będziesz mógł pograć w ulubionego RPG-a?
Ustalenie priorytetów to najważniejszy punkt całego procesu, jakim jest zakup komputera. Od tego się wszystko zaczyna. Musisz wybrać urządzenie, które będzie spełniać Twoje potrzeby. Dlatego zastanów się, nad czym Ci najbardziej zależy, a następnie rozważ wady i zalety zarówno komputera stacjonarnego, jak i laptopa, które zestawiliśmy dla Ciebie poniżej.
- mobilność – można go zabrać zawsze i wszędzie;
- zajmuje mało miejsca na biurku, nie musisz pracować w otoczeniu plątaniny przewodów;
- używa mniej energii, niż komputer stacjonarny;
- po odłączeniu od prądu urządzenie może wciąż działać dzięki pojemnej baterii;
- idealny do pracy zdalnej w kawiarni lub parku.
Słabe strony:
- laptop o takich samych parametrach zazwyczaj jest znacznie droższy, niż komputer stacjonarny;
- jest gotowym produktem, bez możliwości skomponowania dowolnej konfiguracji, tak jak w przypadku PC.
Komputer stacjonarny – zalety i wady
Mocne strony:
- ergonomiczne rozwiązanie – PC przeznaczony jest do użytku stacjonarnego;
- bywa zdecydowanie tańszy od laptopa, posiadając takie same parametry;
- zakup na dłuższy czas – możliwość dowolnej konfiguracji sprawia, że możemy wymieniać zużyte podzespoły, co pozwala nam korzystać z urządzenia przez lata;
- swoboda kompozycji – dzięki możliwości tworzenia dowolnych konfiguracji, możemy dopasować nasz komputer do osobistych preferencji.
Słabe strony:
- wyłącznie do użytku stacjonarnego, bez możliwości przemieszczania się tak jak w przypadku laptopa;
- wymaga większego stanowiska pracy poprzez swój gabaryt oraz większe ilości kabli;
- zużywa więcej prądu, niż laptop.
Podsumowując
Wszystko zaczyna się od Twoich potrzeb. Jeśli szukasz mobilnego, lekkiego urządzenia do pracy zdalnej, cenisz sobie swobodę użytkowania oraz Twój budżet nie jest ograniczony, powinieneś zastanowić się wyborem laptopa. Może nie daje on możliwości konfiguracji podzespołów komputera wedle własnych potrzeb, jednak na rynku jest tyle różnych modeli, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
W przypadku gdy szukasz mocniejszego sprzętu o wysokich parametrach w niższej cenie, weź pod uwagę kupno komputera stacjonarnego. Brak swobodnego przemieszczania się rekompensuje możliwość dopasowania parametrów urządzenia wedle swoich potrzeb, konfigurując go w dowolny sposób. Dodatkowo, PC to zakup na lata – możesz na bieżąco wymieniać w nim stare komponenty na nowe.