KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Jakie chłodzenie wybrać do komputera?
Jakie chłodzenie komputera wybrać?

Czy wiesz, co możesz zrobić, aby zapobiec przegrzaniu Twojego komputera? Poniżej prezentujemy 3 najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci wybrać najlepsze chłodzenie do Twojego PC.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chłodzenia, a każde z nich przeznaczone jest do innych celów. Jak w takim razie znaleźć wśród nich najlepsze rozwiązanie? Przede wszystkim trzeba rozważyć trzy podstawowe kryteria.

Jakie chłodzenie wybrać do komputera? WSKAZÓWKA 1
Jedna chłodnica procesora może mieć różne rozmiary wentylatorów oraz inne poziomy głośności pracy i prędkości. Tak samo jak proces montażu chłodnicy będzie się również różnił, w zależności od tego, czy masz procesor AMD czy Intel. Jedno jest pewne – przed zakupem warto dowiedzieć się, jakie rodzaje chłodzenia są dostępne na rynku:
  • chłodzenie powietrzem – takie rozwiązanie składa się z radiatora, rurek cieplnych i wentylatora. Chłodzenie powietrzem wykorzystuje powietrze z obudowy jako główne medium chłodzące. Chłodniejsze powietrze odbiera ciepło z elementu, będącego jego źródłem, a strumień powietrza z wentylatorów obudowy odprowadza gorące powietrze na zewnątrz. Rozwiązanie to jest najbardziej powszechną metodą chłodzenia i zarazem najtańszą.
  • chłodzenie cieczą – główną zaletą systemów chłodzenia wodą jest ciche i efektywne odprowadzanie ciepła na zewnątrz komputera. Wydajność chłodzenia jest wyższa niż w systemach chłodzenia powietrzem, więc ta opcja jest szczególnie przydatna dla użytkowników, którzy chcą przetaktować, czyli podkręcić moc swojego komputera, wprowadzając w tym celu modyfikujące specyfikacje i podzespoły. W większości przypadków element chłodzący jest wykonany z aluminium lub miedzi i to właśnie w nim pompa przesuwa wodę w obwodzie. Na tym obszarze ciepło wylotowe procesora jest integrowane i transportowane do chłodnicy. Tutaj z kolei ciepło, które zostało wcześniej schłodzone przez wodę, jest rozprowadzane do otaczającej przestrzeni.
Który system chłodzenia jest odpowiedni do Twojego PC? WSKAZÓWKA 2

Przed wyborem systemu chłodzenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że systemy chłodzenia cieczą obniżają temperaturę tylko w obrębie określonych obszarów Twojego komputera. W ten sposób rozwiązanie polegające na  chłodzeniu wodą nie zastępuje domyślnego systemu chłodzenia dla innych, wbudowanych elementów PC. Ponadto taki rodzaj chłodzenia może wymagać dodatkowego wysiłku podczas procesu instalacji np. gdy trzeba wyjąć płytę główną, aby zainstalować chłodnicę.

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń ze względu na kompaktową konstrukcję PC, niskoprofilowe systemy chłodzenia powietrzem będą dobrym rozwiązaniem. W przypadku chłodzenia procesora zwróć uwagę na kompatybilność między komponentami różnych producentów oraz zastosowanych technologii. Jeśli system chłodzenia oparty jest na technologii AMD, może nie być kompatybilny z podzespołami Intela, itp.

Takie różnice nie stanowią jednak problemu w przypadku większości systemów chłodzenia cieczą. Większość chłodnic wodnych jest kompatybilna zarówno z AMD, jak i Intelem. Jeśli wybierzesz wentylator wyłącznie z procesorem, zwróć uwagę na poziom hałasu w specyfikacji produktu, aby uniknąć głośnych i rozpraszających dźwięków podczas jego pracy.

Zakup chłodnicy – co powinieneś wziąć pod uwagę? WSKAZÓWKA 3

Przegrzaniu komputera można zapobiec, stosując się do kilku prostych praktycznych zasad. Na przykład minimalna odległość między obudową komputera a pobliskimi ścianami i meblami powinna wynosić co najmniej 50 cm, aby umożliwić swobodny przepływ ciepłego powietrza.

Wentylatory i chłodnice nigdy nie powinny być bezpośrednio chowane lub przykrywane innymi przedmiotami. Źródła ciepła, np. takie jak lampy lub kaloryfery, nie powinny być umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie komputera. WAŻNE: Unikaj bezpośredniego promieniowania słonecznego i zawsze zamykaj obudowę komputera.

Regularnie testuj wentylatory – wadliwe wentylatory często można rozpoznać po głośniejszym, nietypowym dla nich dźwięku. Zamiast już na starcie inwestować w drogi sprzęt, czasami warto wprowadzić odpowiednią konserwację sprzętu, która wyeliminuje problemy prowadzące do przegrzania Twojego komputera.

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz