KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

O czym warto pamiętać przy zakupie laptopa?
O czym warto pamiętać przy zakupie laptopa?

Mimo że PC wciąż zajmuje pierwszy wybór wśród graczy, czasami potrzebujemy opcji, która zapewnia nam większą mobilność i swobodę użytkowania. Laptop pozwoli Ci na surfowanie po internecie niemal z każdego zakątka świata, pracę zdalną czy granie w ulubione gry.

Decydując się na zakup laptopa, przede wszystkim trzeba zastanowić się, do czego jest nam on potrzebny. To właśnie pod kątem osobistych potrzeb dobiera się jego specyfikację. Poznaj 5 wskazówek, które pozwolą Ci wybrać najlepszy model laptopa na rynku, dostosowany do Twoich potrzeb oraz budżetu.

 

O czym warto pamiętać przy zakupie laptopa? 5 wskazówek
1. Model i rozmiar
Pierwszą rzeczą, na jaką powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na zakup laptopa, jest jego rozmiar. Na rynku spotkasz się z takimi pojęciami jak laptop, notebook czy ultrabook. Generalnie laptop i notebook różnią się od siebie tylk rozmiarem. Notebook jest mniejszą wersją laptopa, formatem zbliżonym do zeszytu A4, stąd jego nazwa z ang. notebook, czyli “notatnik”. Jeśli zaś mowa o ultrabooku, jest to sprzęt najwyższej jakości, który swoją przewagę nad poprzednikami zawdzięcza m.in. wysokiej wydajności, świetnym parametrom oraz smukłej konstrukcji.
2. System operacyjny
Windows, Mac, Linux, Android lub Chrome OS – każdy z tych systemów ma zalety i wady, jak i swoich zwolenników oraz przeciwników. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej opinii, który z nich jest najlepszy. Wszystko zależy od osobistych preferencji i wymagań użytkowników. Ważne jest, aby jednak wybrać dla siebie ten, który najbardziej nam odpowiada, ponieważ to właśnie my będziemy na nim w przyszłości pracować. Jeśli jesteś ciekawy, jakie są poszczególne różnice między systemem Windows a Mac OS, odpowiedź znajdziesz tutaj.

3. CPU
Tzw. mózg Twojego komputera. Liczba rdzeni, moc obliczeniowa i przedział cenowy są dobrym wskaźnikiem ogólnego poziomu oferowanej mocy procesora. Laptopy na ogół używają procesorów o niskim zużyciu energii, aby wydłużyć żywotność baterii. Jeśli nie wiesz, jakie CPU wybrać, chętnie Ci w tym pomożemy. Zadzwoń pod numer (708) 667-4201. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania 🙂
4. RAM
Niewystarczająca ilość pamięci RAM spowalnia działanie komputera, szczególnie podczas uruchamiania kilku programów naraz, korzystania z wielu kart przeglądarki internetowej lub wykonywania pracochłonnych zadań, takich jak edycja lub renderowanie obrazu. W przypadku laptopów ogólnego użytku nie warto schodzić poniżej 8 GB RAM oraz 16 GB dla modeli z wyższej półki.
5. Pamięć
O ile nie zamierzasz jedynie korzystać z pamięci w chmurze, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na wszystkie pozostałe programy i pliki. Obecnie dysk półprzewodnikowy (SSD) zastąpił dyski twarde jako preferowany nośnik pamięci wśród laptopów. W ostatnich latach ceny dysków SSD znacznie spadły, co przełożyło się na wzrost ich popularności. Laptopy z tradycyjnym dyskiem twardym (HDD) są nadal dostępne w tańszych modelach, zwykle z dyskiem 1 TB – zobacz, czym różni się dysk SSD od HDD.

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz