To pytanie szczególnie nachodzi nas, gdy decydujemy się na zakup nowego komputera. Dyski HDD różnią się od SSD pod wieloma czynnikami. Poniżej znajdziecie charakterystyczne właściwości dla każdego z nich.
Dysk HDD (z j. angielskiego Hard Disc Drive) budują talerze wykonane ze stopów aluminium. Pokryte są cienką warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych. To właśnie te elementy umożliwią zapis i odczyt danych.
Dysk SSD (z ang. Solid State Drive) znacznie różni się budową od HDD. Wewnątrz dysku znajduje się do kilkunastu kości NAND, do których może występować równoległy dostęp. W przeciwieństwie do HDD dysk SSD nie korzysta z żadnych ruchomych części.
Czy różni się dysk SSD od HDD?
Zdecydowana przewaga dysków SSD nad HDD leży w ich odporności na wstrząsy i wibracje, cichej pracy oraz wysokiej prędkości zapisywania/odczytywania danych na nośniku. To właśnie ten aspekt odpowiada za to, że system zainstalowany na dysku SSD odpowiada znacznie szybciej na polecenia generowane przez użytkownika, a same programy uruchamiają się w krótszym odcinku czasu.