KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Przełom w świecie technologii - powstał chip 2 nm
Przełomowe badania firmy IBM zakończone sukcesem – powstał chip 2 nm
Firma IBM ogłosiła, że udało jej się dokonać przełomu – w warunkach laboratoryjnych powstał pierwszy na świecie chip 2 nm. Co to dla nas oznacza i dlaczego to wydarzenie wzbudza tak wiele emocji?
Pierwszy na świecie chip 2 nm
Mówiąc krótko – chip, o którym mowa, jest pierwszym scalonym mikroukładem wykonanym w litografii 2 nm. Przełomu dokonała firma IBM, a historyczne wydarzenie miało miejsce w laboratorium w Albany (USA). O sukcesie zespół poinformował na swojej oficjalnej stronie. Nowa technologia może być sporym skokiem technologicznym z uwagi na dużo mniejsze zapotrzebowanie na energię. Wspominany chip jest wielkości paznokcia i może zawierać aż 50 mln tranzystorów!
To daje duże nadzieje na rozwój przyszłej technologii nie tylko w urządzeniach mobilnych, smartfonach i laptopach, ale także w centrach danych czy superkomputerach, które są wykorzystywane do pracy AI. Według założeń, procesory 2 nm obniżą zużycie dotychczasowego zapotrzebowania na energię urządzenia nawet o 75% w porównaniu do współczesnych mikroukładów 7 nm. IBM informuje, że rewolucyjny chip 2 nm jest w stanie zwiększyć czas pracy smartfona czterokrotnie w czasie jednego cyklu akumulatora. To oznacza, że telefon, którego bateria dotychczas starczała na całą dobę będzie w stanie utrzymać się do 4 dni bez koniecznego podłączania do ładowania. Niesamowite, prawda?
Kolejną korzyścią za tym płynącą jest zmniejszenie śladu węglowego serwerów danych, które odpowiadają za 1%  globalnego zużycia energii. To zdecydowanie podwójny powód do świętowania!
⠀⠀
Podobał Ci się artykuł?
Przeczytaj więcej ciekawostek ze świata komputerów:

Nadchodzi następca BIOS – poznajcie UEFI i jego możliwości

20 urodziny Windows XP – TOP 5 faktów na temat systemu

Karty graficzne nie tylko do gier – do czego można użyć GPU?

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz