KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

20 urodziny Windows XP
W 2021 roku Windows XP obchodzi 20 urodziny –  przypominamy TOP 5 faktów na temat tego legendarnego systemu

Swój debiut miał w 2001 roku. Okres świetności ma już za sobą, jednak wielu z nas wspomina go z sentymentem. Z tej okazji przytaczamy TOP 5 faktów na temat systemu Windows XP, który w tym roku 20 lat.

 

1. Ponad 500 milionów aktywnych użytkowników

Myślałeś, że jako jedyny zwlekałeś z aktualizacją swojego systemu?Cóż,  statystyki pokazują, że nie jesteś sam! Do dziś w użyciu jest ponad 500 milionów egzemplarzy. Odpowiada to około 30% komputerów na całym świecie!

2. Kultowe tło tapety zielonych wzgórz dla XP zostało sprzedane za miliony dollarów

Każdy pamięta klasyczną tapetę widoczną we wszystkich systemach operacyjnych XP – pagórkowate, zielone wzgórze na tle błękitnego nieba. Autorem tego zdjęcia jest Charles O’Rear, fotograf National Geographic. Zdjęcie zostało zrobione w Kalifornii i jest uważane za drugie najbardziej wartościowe zdjęcie w historii!

3. W systemie nie można utworzyć folderu o nazwie CON

Choć brzmi to dziwnie, jest to prawdą. Jeśli nadal używasz XP, nie możesz nazwać pliku CON. Dzieje się tak, ponieważ w systemie znajduje się już plik o takiej nazwie, ale nie taki, do którego można łatwo uzyskać dostęp.

4. Możesz jednocześnie uruchomić XP i nowszą wersję systemu Windows

Tak, jest to całkowicie wykonalne. Jednak aby mieć dwie wersje, musisz mieć oddzielne dyski. Na każdym z nich powinien zostać zainstalowany osobny system.

5. XP oznacza “doznanie

Korzenie XP wywodzą się z ang. “experience”, co w j. polskim oznacza: doznanie, przeżycie, doświadczenie. Ciekawostką jest, że XP jest jednym z nielicznych systemów operacyjnych Windows z nazwą zamiast numeru identyfikacyjnego.

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz