KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Nadchodzi następca BIOS - poznajcie UEFI i jego możliwości
Nadchodzi następca BIOS – poznajcie UEFI i jego możliwości

W czym UEFI jest lepsze od powstałego ponad 10 lat BIOSu (z ang. Basic Input-Output System)? Dlaczego Intel chce całkowicie zastąpić BIOS przez UEFI?  Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

 

Czym jest UEFI?

Na początku wyjaśnijmy sobie, czym właściwie jest UEFI. Tak naprawdę UEFI i BIOS mają wiele podobieństw. Oba to systemy operacyjne niskiego poziomu. Odpowiadają za start Twojego komputera. Po wciśnięciu przycisku start na obudowie komputera zarówno UEFI, jak i BIOS przeprowadzają test wszystkich podłączonych urządzeń. To właśnie system operacyjny niskiego poziomu przeprowadza procedurę POST (z ang. Powe-On Self Test), sprawdzając czy podłączony procesor, karta graficzna i pamięć RAM są gotowe do użycia. W przypadku jakiegokolwiek błędu usłyszysz sygnał “beep“. Gdy cała procedura nie napotyka żadnych błędów i wszystko działa tak, jak należy, BIOS/UEFI odpowiada za sektor rozruchowy na dysku HDD/SSD, co skutkuje uruchomieniem systemu operacyjnego.

Czym różni się UEFI od BIOSu?
Różnicy należy dopatrywać się w korzeniach BIOSu, który powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Wiele się zmieniło do tego czasu w świecie komputerów. Urządzenia te znacznie ewoluowały. Niestety, pewne ograniczenia tego systemu nie pozwalają na wprowadzanie dalszych zmian. Wszystko ze względu an to, w jaki sposób zostały zaprojektowane. BIOS nie jest w stanie obsługiwać dysków o pojemności większej niż 2,1 TB. Warto wspomnieć też, że BIOS ma ograniczoną pamięć, dlatego sposób, w jaki wykonuje podstawowe instrukcje, wpływa na czas wykonywania procedury POST. Kto pamięta czasy, kiedy pomiędzy uruchomieniem komputera a pojawieniem się pulpitu można było zrobić sobie herbatę?
UEFI i jego możliwości
Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, UEFI pozwala skrócić czas uruchomienia Twojego komputera do kilku sekund. Dzięki UEFI urządzenie jest w stanie uruchomić system z dysku większego niż 2,1 TB. Teoretycznie więc można szacować poziom maksymalnej wielkości dysku w granicy 9,4 ZB (zetabajtów). To trzy razy więcej pamięci, niż wszystkie zasoby internetu na świecie! UEFI pozwala nam również na obsługę większej ilości urządzeń jednocześnie. Pojawia się również bardziej rozbudowana opcja podkręcania podzespołów, jak np. optymalizacja prędkości wentylatorów.
Teraz już wiesz, czym jest UEFI oraz znasz możliwości, które ze sobą niesie. Bezapelacyjnie UEFI jest godnym zastępcą BIOSu, którego nieraz będziemy wspominać z sentymentem. Jakie jest Twoje zdanie na temat decyzji Intela odnośnie alternatywy dla BIOSu, jakim jest UEFI? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzu.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.
Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz