Niezależnie, czy używasz swojego komputera w celach profesjonalnych – biznesowych, czy jesteś niedzielnym graczem, ważne jest, aby Twoje urządzenie działało tak, jak powinno. W przypadku pojawienia się problemu możliwość szybkiego zlokalizowania jego źródła może znacznie zaoszczędzić czas, a w niektórych przypadkach nawet Twoje pieniądze.
Poniżej podsumowaliśmy jedne z najbardziej przydatnych i łatwych w użyciu programów służących do monitorowania wydajności komputera oraz diagnozowania występujących problemów. Wszystkie z wymienionych narzędzi można pobrać i zainstalować bezpłatnie.
CPU-Z to bezpłatna aplikacja opracowana i rozpowszechniana przez CPUID. Jak sama nazwa wskazuje, CPU-Z może pomóc w monitorowaniu wydajności jednostki centralnej komputera, ale to tylko jedna z wielu opcji, które oferuje nam to narzędzie.
Dla zwykłych użytkowników CPU-Z wyświetla wszystkie istotne informacje, takie jak nazwa procesora ich komputera, producent, itp. Aplikacja zawiera również bardziej szczegółowe dane, np. prędkości poszczególnych rdzeni (jeśli jest to procesor wielordzeniowy), rozmiary pamięci podręcznej, szczegóły chipsetu i nie tylko. CPU-Z idzie nawet o krok dalej, wyświetlając podobne informacje diagnostyczne dla pamięci RAM komputera, zewnętrznej karty graficznej i płyty głównej.
Oczywiście użytkownicy, którzy są już zaznajomieni ze skrótami sprzętowymi i językiem, maksymalnie wykorzystają CPU-Z, ale też i osoby niemające takiego doświadczenia będą w stanie czerpać korzyści z tego narzędzia. CPU-Z można pobrać jako plik instalacyjny lub przenośny plik ZIP z witryny CPUID.
SpeedFan jest podobny do CPU-Z i znacznie dłuższą listę funkcji, niż sugerowałaby jego nazwa. To narzędzie może na bieżąco monitorować prędkość obrotową wentylatorów obudowy komputera. Korzystając z interfejsu tego programu, możesz sprawdzić bieżące temperatury dla dysku twardego, procesora, karty graficznej oraz innych urządzeń zewnętrznych.
Co więcej, SpeedFan pozwala w większości przypadków na ręczną regulację prędkości wentylatora. Jest to przydatne, jeśli masz np. starszy komputer, który jest podatny na przegrzanie. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników SpeedFan może również wyświetlać dostosowane ostrzeżenia o przegrzaniu sprzętu, zapewniając S.M.A.R.T. statystyki systemu, które pokazują, ile mocy aktualnie wykorzystuje każdy wentylator.
SpeedFan możesz pobrać z oficjalnej strony internetowej producenta.
W przeciwieństwie do poprzednich narzędzi, Nvidia GeForce Experience jest kompatybilne tylko z systemami używającymi karty graficznej Nvidia. Jeśli Twój komputer korzysta z takiej karty, program GeForce Experience jest zdecydowanie dobrą opcją, zwłaszcza jeśli jesteś graczem.
Nawet jeśli nie masz uruchomionych żadnych gier, oprogramowanie GeForce Experience okresowo sprawdza dostępność nowych sterowników graficznych i umożliwia ich instalację za pośrednictwem programu. Nvidia GeForce Experience automatycznie wykrywa również wszystkie zainstalowane gry w systemie i tworzy dla nich indywidualne profile graficzne, które można modyfikować w wolnym czasie. Jeśli lubisz przechwytywać filmy lub transmitować na żywo swoje sesje gier, GeForce Experience ma również wbudowaną funkcję przechwytywania obrazu w interfejsie gry. Korzystanie z programu Nvidia GeForce Experience znacznie ułatwia śledzenie na bieżąco sterowników i optymalizację wydajności graficznej gier.
Najnowszą wersję GeForce Experience można pobrać z oficjalnej strony Nvidia.
Czy spotkałeś się z którymś z wymienionych wyżej programów, a może słyszysz o nich dopiero po raz pierwszy? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzu.
Poznaj najbardziej oczekiwane gry 2021 roku! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.