10710 S Roberts Rd Palos Hills | IL | 60465 | US

KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Jaką kartę graficzną wybrać do gier?
Jaką kartę graficzną wybrać do gier?

Jeśli rozważasz zakup, zbudowanie lub ulepszenie swojego komputera do gier, jednym z ważniejszych czynników jest szybkość procesora. Ale równie istotna, a może nawet i bardziej znacząca, jest karta graficzna.

 

Jak wybrać najlepszą kartę graficzną do gier

Karta graficzna jest tym, co faktycznie renderuje środowisko gry, które widzisz na monitorze. Bez wystarczająco wydajnej karty graficznej Twoja ulubiona gra może się zacinać, zawieszać lub w ogóle nie ładować.

Jak wybrać pomiędzy dziesiątkami modeli kart na rynku tą najlepszą? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

Główni gracze

Jeśli chodzi o kartę graficzną do gier na PC, na rynku jest dwóch głównych graczy: AMD i NVIDIA. Zarówno AMD, jak i NVIDIA mają różne konwencje nazewnictwa dla swoich linii kart graficznych, co utrudnia dokonywanie porównań.

AMD sprzedaje obecnie karty graficzne do gier pod nazwą modelu Radeon, z trzema głównymi liniami produktów: serią RX 5000, serią RX Vega i serią RX 500. Jeśli chodzi o nazwy modeli, pierwsza część nazwy to R jak Radeon, a X oznacza model z wyższej półki niż, powiedzmy, linia Radeon 500.

Nazwy kart graficznych NVIDIA mogą być równie mylące. Firma, która sprzedaje swoje karty pod marką GeForce, ma obecnie dwa schematy nazewnictwa: GTX i RTX. GTX to standardowa linia firmy NVIDIA, podczas gdy karty RTX zawierają dedykowany sprzęt obsługujący firmowy zestaw funkcji gier RTX, który ulepsza takie czynniki, jak oświetlenie, odbicia i cienie w obsługiwanych grach, a także ma wpływ wyraźniejszy obraz i oraz zwiększenie liczby klatek na sekundę.

 

Specyfikacja karty graficznej do gier

Wiedza o tym, co oznaczają numery poszczególnego modelu, może z pewnością pomóc w rozróżnianiu kart graficznych do gier na PC, ale aby naprawdę zorientować się, która karta jest odpowiednia dla Twoich potrzeb, ważne jest, aby poznać jej specyfikacj, do których zaliczają się:

 • Ilość pamięci karty graficznej
  Jedna z najważniejszych specyfikacji, szczególnie jeśli chodzi o granie w gry w wysokiej rozdzielczości lub z ustawieniami maksymalnymi. Karta z 4 GB to minimum, które powinieneś wziąć pod uwagę, a jeśli grasz w grę w rozdzielczości 4K, potrzebujesz co najmniej 8 GB.
 • Porty graficzne
  Upewnij się, że karta, którą rozważasz, będzie łączyć się z monitorem. Jeśli nie, będziesz musiał również kupić adapter lub nawet nowy monitor. Nowsze monitory mają zwykle złącza HDMI lub DisplayPort, podczas gdy niektóre starsze mają tylko złącze DVI.
 • Taktowanie rdzenia
  Mierzone w megahercach (MHz), częstotliwość taktowania wskazuje, jak szybkie są rdzenie karty graficznej. Rdzenie renderują grafikę, więc im większa wydajność GPU, tym szybsze przetwarzanie.
 • Procesory strumieniowe
  Procesory równoległe, gdzie procesor może być dwu- lub czterordzeniowy. Rdzenie są odpowiedzialne za przetwarzanie danych wchodzących i wychodzących z karty.
 • Przepustowość karty
  Im większa przepustowość karty, tym szybsze jej działanie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze karty graficznej?
Rozważając modernizację karty graficznej w swoim komputerze, zwróć uwagę na jej długość, wysokość oraz szerokość. Karty graficzne są dostępne w wersjach z jednym wejściem, dwoma, a nawet trzema. Większość dzisiejszych kart do gier ma pełną wysokość i zajmuje dwa gniazda rozszerzeń. A jeśli karta ma duży radiator i wentylator, może zablokować dostęp do sąsiedniego gniazda, dlatego ważne jest, aby przed zakupem zastanowić się, jaka karta będzie najlepsza dla Twojego komputera.
Jeśli masz więcej pytań na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz