KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Karty graficzne nie tylko do gier
Karty graficzne nie tylko do gier – do czego można użyć GPU?

Choć wydawać by się mogło, że karty graficzne przeznaczone są głównie do gier, istnieje wiele innych możliwości, które pozwalają na wykorzystanie potencjału mocy GPU.

 

Edycja grafiki, montaż oraz renderowanie filmów

Jeśli pracujesz z dużą ilością zdjęć lub filmów, szybki procesor graficzny jest niezbędny do efektownej pracy. Zadania, które zajmują dużo czasu na zintegrowanym układzie graficznym, mogą działać znacznie szybciej na dedykowanej karcie graficznej.

Wiele znanych aplikacji do edycji wykorzystuje dodatkową moc GPU, w tym Adobe Photoshop (polecany do profesjonalnej pracy), Lightroom (do lżejszej edycji zdjęć, a także do zarządzania biblioteką) oraz Premiere Pro (do edycji i renderowanie filmu).

5 darmowych odpowiedników dla Photoshopa

Na komputerze z wydajnym procesorem graficznym zastosowanie kilku specjalnych filtrów do zdjęć oraz efektów specjalnych przy montażu filmów zajmuje znacznie mniej czasu, co zdecydowania pozwala na efektywniejszą pracę. Lepszą wydajność komputera możesz zaobserwować już podczas uruchamiania wymienionych wyżej programów na ekranach o wyższej rozdzielczości, w tym na wyświetlaczach 4K.

 

Przeglądanie treści w Internecie

Korzyści płynące z większej mocy GPU nie ograniczają się tylko do samego tworzenia treści. Wszystkie przeglądarki internetowe, takie jak Firefox, Chrome i Edge, mogą korzystać z GPU, aby skrócić czas renderowania strony. Przesyłanie strumieniowe wideo z YouTube i Netflix najpierw musi zostać skompresowane, zanim faktycznie je zobaczysz. Z GPU prawdopodobnie napotkasz mniej zacięć lub niechcianych problemów w trakcie oglądania.

 

GPU a kryptowaluty

Karty graficzne mogą posłużyć jako koparki do generowania Bitcoina, Ethereum oraz innych kryptowalut. O tym, jak działają koparki kryptowalut przeczytasz tutaj. Wraz ze wzrostem popularności Bitcoina oraz jego odpowiedników, znacząco podniosła się cena kart graficznych na rynku. Więcej o wpływie koparek kryptowalut na sprzedaż GPU znajdziesz w ostatnim wpisie na naszym blogu.

 

Programowanie

Chociaż granie w gry może Cię nie interesować, posiadanie komputera z procesorem graficznym może zachęcić Twoje dzieci do samodzielnego programowania. Dzieje się tak dzięki wzrastającej popularności narzędzi do samodzielnego tworzenia gier, które w tym celu mogą wykorzystywać moc GPU.

Najbardziej oczekiwane gry 2021 roku

 

Podsumowując, karty graficzne mają wiele możliwości zastosowania, zaczynając od obróbki graficznej zdjęć, montażu filmów, tworzenia wizualizacji oraz renderowania modeli 3D, po codzienny surfing w internecie, wydobywanie kryptowalut i programowanie. To od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz chciał wykorzystać moc GPU Twojego komputera. Wybierz rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz