10710 S Roberts Rd Palos Hills | IL | 60465 | US

KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Decydującym również
Czy wiesz, Czym różni się dysk ssd od hdd?

To pytanie szczególnie nachodzi nas, gdy decydujemy się na zakup nowego komputera. Dyski HDD różnią się od SSD pod wieloma czynnikami. Poniżej znajdziecie charakterystyczne właściwości dla każdego z nich.

 

Dysk HDD

Dysk HDD (z j. angielskiego Hard Disc Drive) budują talerze wykonane ze stopów aluminium. Pokryte są cienką warstwą nośnika magnetycznego oraz głowic elektromagnetycznych. To właśnie te elementy umożliwią zapis i odczyt danych.

Na każdy talerz przypada jedna para głowic, tzn. jedna głowica odczytu i jedna zapisu. W ten sposób poprzez przesłanie strumienia elektromagnetycznego przez głowicę dane zapisywane są na talerzu dysku.
Dysk SSD

Dysk SSD (z ang. Solid State Drive) znacznie różni się budową od HDD. Wewnątrz dysku znajduje się do kilkunastu kości NAND, do których może występować równoległy dostęp. W przeciwieństwie do HDD dysk SSD nie korzysta z żadnych ruchomych części.

Taka budowa sprawia, że na prędkość zapisu/odczytu wpływa głównie ilość kości NAND, wbudowana w dysk. Natomiast w dysku HDD czas trwania całej operacji uwarunkowany jest prędkością przesyłanego strumienia elektromagnetycznego przez głowicę.
Czy różni się dysk SSD od HDD?

Zdecydowana przewaga dysków SSD nad HDD leży w ich odporności na wstrząsy i wibracje, cichej pracy oraz wysokiej prędkości zapisywania/odczytywania danych na nośniku. To właśnie ten aspekt odpowiada za to, że system zainstalowany na dysku SSD odpowiada znacznie szybciej na polecenia generowane przez użytkownika, a same programy uruchamiają się w krótszym odcinku czasu.

Decydującym również parametrem pomiędzy dwoma dyskami jest ich cena. W chwili obecnej na rynku można nabyć 1 TB dysk HDD w tej samej kwocie co średniej jakości 60 GB dysk SSD.  Wielu użytkowników decyduje się na zakup dwóch dysków, co jest swego rodzaju kompromisem. Na dysku SSD instalowany jego program operacyjny komputera oraz najczęściej uruchamiane aplikacje, natomiast dysk HDD służy jako magazyn danych.
Jeśli masz więcej pytań na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz