KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Pamięci DDR5
Pamięci DDR5 będą wydajniejsze o 35% niż DDR4 – kiedy to nastąpi?
W zeszłym roku mieliśmy wiele okazji do świętowania w świecie technologii, m.in. organizacja JEDEC zakończyła prace nad specyfikacją pamięci DDR5. Kiedy będziemy mogli korzystać z modułów w nowym standardzie?
ddr5 już w przyszłym roku
Na ten moment wciąż nie ma żadnej platformy, która obsługiwałaby nowy standard DDR5. Dlatego też trudno jest określić, kiedy trafi ona do sprzedaży. Na ten moment wiadomo już, że stanie się to w przyszłym roku.
Ze wstępnych informacji wynika, że pierwsze procesory obsługujące nowy standard będą miały swoją premierę najwcześniej pod koniec tego roku. M.in. zadebiutuje Alder Lake od Intela. Pojawi się również kolejna generacja procesorów AMD.
Korzyści, jakie ze sobą niesie DDR5
Testy przeprowadzone na platformie Intel Alder Lake-S przez Chińskiego Longsysa wykazały wzrost wydajności DDR5 o 35% w porównaniu z DDR4. Warto podkreślić, że wyniki dotyczą pamięci o niższym zegarze 4800 MHz, a nie 6400 MHz. Jednak szacowane korzyści są jak najbardziej zgodne z realnymi oczekiwaniami, biorąc pod uwagę wzrost taktowania oraz inne usprawnienia, jakie wprowadza DDR5. Wyższe taktowanie i większa przepustowość może być szczególnie korzystna w przypadku zintegrowanych układów graficznych.
Po premierze nowego modułu pamięć DDR5 początkowo będzie o wiele droższa, tak samo jak było w przypadku standardu DDR4. Dlatego dość kosztowne może okazać się przejście na inną platformę w nadchodzących latach. Taka sytuacja utrzyma się do czasu, aż nowe moduły staną się po prostu bardziej popularne.
źródło: Longsys
⠀⠀
Podobał Ci się artykuł?
Przeczytaj więcej ciekawostek ze świata komputerów:

Nadchodzi następca BIOS – poznajcie UEFI i jego możliwości

20 urodziny Windows XP – TOP 5 faktów na temat systemu

Karty graficzne nie tylko do gier – do czego można użyć GPU?

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz