Wymiana płyty głównej komputera jest czasochłonna. Zarówno podczas procesu demontażu, jak i jej instalacji możesz napotkać przeszkody, które będą wymagać dodatkowej wiedzy oraz umiejętności. Nie masz się jednak czego obawiać – przygotowaliśmy mały poradnik, który pomoże Ci krok po kroku przejść przez cały proces montażu bez żadnych dodatkowych komplikacji.
Poniższa instrukcja pomoże Ci przejść przez cały proces demontażu starej oraz instalacji płyty głównej w komputerze. Powodzenia!
1. Zanim przejdziemy do instalacji nowej płyty głównej, na początku trzeba usunąć jej poprzedniczkę. W tym celu zacznij od wyłączenia od zasilania, a następnie odłączenia wszystkich przewodów lub kabli podłączonych do komputera. Otwórz bok obudowy komputera, aby uzyskać dostęp do płyty głównej. Dobrym sposobem na zapamiętanie, w którym miejscu trzeba podłączyć dany kabel, jest zrobienie na samym początku zdjęcia, aby móc później się na nim wzorować, podłączając płytę na nowo.
2. Jako pierwsze możesz odłączyć duże elementy takie jak karta graficzna lub sieciowa. Następnie odłącz SATA lub inne kable interfejsu, łączące dysk SSD, HDD czy napęd optyczny z płytą główną. Na większości płyt głównych będzie mniejsze 8-stykowe złącze zasilania procesora w ich górnej części, natomiast znacznie większe 24-stykowe złącze zasilania ATX znajdować się będzie w pobliżu środka jej lewej strony. Musisz odczepić oba te złącza.
3. Śrubokrętem znanym jako “krzyżak” odkręć śruby mocujące starą płytę główną do obudowy komputera. Pamiętaj, żeby zachować odkręcone śruby – będziesz ich później potrzebować.
4. Możesz teraz swobodnie wyciągnąć płytę z obudowy komputera. Ostrożnie usuń znajdujące się przy starej płycie chłodzenie procesora, sam procesor i pamięć RAM, aby móc zainstalować je później na nowej płycie głównej.
5. W końcu możesz umieścić nową płytę główną. Tak naprawdę cały proces opiera się na ponownej instalacji wszystkich komponentów, które przed chwilą zdemontowałeś. W tym celu możesz posłużyć się zdjęciem, zrobionym na samym początku.
6. Zainstaluj procesor, chłodzenie oraz pamięć RAM na nowej płycie głównej, z tyłu obudowy umieść osłonę dla płyty głównej. Ostatnim krokiem jest umieszczenie nowej płyty w obudowie komputera.
7. Do mocowania płyty głównej przy obudowie komputera używaj śrub dystansowych. W przeciwnym razie ryzykujesz spaleniem płyty głównej podczas włączania urządzenia.
8. Użyj ponownie śrub od starej płyty głównej, aby zabezpieczyć nową. Kontynuuj, podłączając dwa złącza zasilania (24-stykowe i 8-stykowe), które zostały wcześniej usunięte. Następnie podłącz z powrotem kable SATA i włóż karty rozszerzeń tam, gdzie się wcześniej znajdowały.
9. Sprawdź dokładnie, czy wszystkie wewnętrzne kable w komputerze są prawidłowo podłączone oraz czy wszystko jest dobrze zamontowane. Podłącz ponownie wszystkie zewnętrzne kable, które były wcześniej podłączone do komputera przed odłączeniem go od zasilania, a następnie włącz go.
10. Nadeszła chwila prawdy. Twój komputer prawdopodobnie uruchomi się ponownie kilka razy, zanim nowa płyta główna zaadoptuje się do nowego życia 🙂
Jeśli po wymianie płyty głównej napotkasz problemy z uruchomieniem swojego komputera, skontaktuj się z samym producentem płyty głównej. Możesz również skontaktować się z nami w celu rozwiązania napotkanych komplikacji – postaramy się pomóc tak szybko, jak to tylko możliwe!