KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

5 podzespołów, które zmieniły świat PC
5 podzespołów, które zmieniły świat PC

Komputer bez wątpienia zrewolucjonizował nasze codzienne życie. Na przestrzeni lat inżynierowie opracowywali kolejne ulepszenia istniejących dotychczas podzespołów, zwiększając ich wydajność lub całkowicie realizując idee, które wcześniej wydawały się niemożliwe. 

Co jakiś czas pojawiały się rewolucyjne produkty, które najczęściej całkowicie zmieniały nasza sposób myślenia o technologii, podwyższając jednocześnie komfort życia człowieka o kolejne cudowne rozwiązania. Cofnijmy się zatem wspomnieniami do tych dawnych lat i przyjrzymy się pięciu wybranym podzespołom, które na zawsze odmieniły interaktywny świat.

 

1. Intel Pentium
Zastosowaną technologię w tym procesorze bardzo szybko dostrzegli twórcy gier. Cały sekret tkwił mocy obliczeniowej jednostki podczas jednego cyklu, które potrafiła w tym czasie wykonać więcej niż jedną instrukcję. Takie rozwiązanie było dużą przewagą nad procesorami starszego typu, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na taktowanie procesora Pentium na poziomie 60/66 MHz.
2. AMD Athlon 64

Trzeba podkreślić, że Intel nie był jednak jedyną firmą, której udało się zrewolucjonizować rynek procesorów. AMD również miał na koncie podobny sukces, a wszystko za sprawą jednostki obliczeniowej AMD Athlon 64. Jej wyjątkowość tkwiła w tym, że był to pierwszy 64-bitowy CPU dostępny dla mainstreamowego klienta. Niedługo później AMD odnotowało kolejny sukces po wprowadzeniu na rynek pełnoprawnej jednostki obliczeniowej, wyposażonej w dwa rdzenie, co nie było wcześniej spotykane w produktach mainstreamowych.

3. Nvidia GeForce 256
Dzisiejszym graczom nie trzeba tłumaczyć słowa “GeForce”, które stanowiło człon nazwy powstałego pierwszego układu graficznego. Określany jako “pierwsze GPU”, GeForce zadebiutował w 1999 roku. Szczególnym osiągnięciem właśnie tej karty graficznej było to, że jako pierwsza wykorzystywała sprzętowe T&L (Hardware Transform & Lighting). Dotychczas obliczeniami związanymi z transformacją i otoczeniem zajmowały się procesory, jednak wprowadzona funkcja od GeForce sprawiała, że urządzenie samo wykonywało pracę. Trzeba podkreślić, że GeForce 256 zapewniał przyrost wydajności nawet o 50% w porównaniu z pozostałymi produktami dostępne wówczas na rynku.
4. Intel X25-M SSD
Intel nie tylko zapisał się w historii, rewolucjonizując rynek procesorów, ale również jako producent dysków SSD, które dosłownie zmiażdżyły ówczesną konkurencję. Mimo bardzo wysokich cen nośniki z linii X25 w 2005 roku otworzyły serca użytkowników na wybraną technologię. Nie był to pierwszy dysk SSD, jaki kiedykolwiek powstał, jednak właśnie po wprowadzeniu tego modelu Intel pokazał wszystkim prawdziwy potencjał tej technologii. Po sukcesie X25 dyski SSD stawały się coraz tańsze, a wraz z upływem lat stały się produktem, na który mógł pozwolić sobie niemal każdy użytkownik.
5. Nvidia GeForce 8800 GTX / GTS

Kolejny sukces na koncie firmy Nvidia miał miejsce w 2006 roku, kiedy na rynku pojawiła się karta graficzna GeForce 8800 GTX. Nowoczesna, jak an ówczesny rok, całkowicie skalowana archiektura CUDA (Compute Unified Device Architecture) pozwalała wykorzystywać GPU do bardzo szybkich i wydajnych obliczeń związanych z fizyką w wirtualnych światach. Dotyczyło to m.in. symulacji poruszania się przedmiotów i obiektów. To rozwiązanie pozwoliło deweloperom na tworzenie bardziej zaawansowanych gier oraz mechanik. Ciekawostką jest, że karty graficzne oparte na architekturze CUDA znalazły również swoje zastosowanie w projektach badawczych, należących m.in. do dziedziny fizyki, biologii czy kryptologii.

Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz