Różnica między dyskiem twardym HDD a półprzewodnikowym SSD jest znacząca. Jeśli jednak nie wiesz, czym się one różnią, odpowiedź znajdziesz w naszym poprzednim artykule na blogu. Dzisiaj natomiast odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób działają dyski półprzewodnikowe.
Dysk półprzewodnikowy SSD (z j.angielskiego Solid State Drive) to nowa generacja urządzeń pamięci masowej komputera. Dyski SSD zastępują tradycyjne urządzenia mechaniczne, jakimi są dyski HDD. SSD swoją innowacyjność zawdzięczają pamięci flash. To dzięki niej posiadacze dysków SSD w PC lub laptopie nie mogą narzekać na jego szybkość – dyski te znacząco przyspieszają działanie komputera ze względu na ich krótki czas odczytu danych i dużą przepustowość.
W przeciwieństwie do dysków twardych, dyski półprzewodnikowe nie mają ruchomych części ani obracających się talerzy – stąd nazwa „półprzewodnikowy”. Dyski SSD wykorzystują serię półprzewodnikowych układów pamięci znanych jako NAND. Chipy te zostały specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymać ich ładunek nawet wtedy, gdy nie są zasilane, co czyni je rodzajem pamięci nieulotnej. Podczas gdy dyski twarde opierają się na polaryzacji magnetycznej w ich binarnym kodzie źródłowym, chipy NAND wykorzystują ładunek elektryczny.
Układy NAND na dysku SSD są zorganizowane w siatkę, która jest nazywana blokiem. Poszczególne rozmiary bloków mogą mieć do 4 MB. Ponieważ nie ma ruchomych części, dyski SSD są znacznie szybsze niż dyski twarde – ale czy ich ogólna wydajność jest lepsza? Chociaż mogą czytać i zapisywać dane znacznie szybciej, nadpisywanie danych jest znacznie wolniejsze. Kasowanie danych można przeprowadzić tylko na poziomie blokowym, ponieważ wiąże się to z dużym napięciem, które obciążałoby komórki na niższym poziomie. Dlatego polecenia nadpisywania muszą skopiować zawartość całego bloku, usunąć ten blok i następnie zapisać zaktualizowane dane na nowej stronie.
Dyski SSD mają zwykle 4 lub 8 kanałów, które w sposób ciągły przenoszą dane. W przeciwieństwie do dysków twardych, które mają tylko jeden ruchomy kanał, kontroler może jednocześnie przesyłać dane do wielu układów NAND. Główną zaletą dysków SSD jest szybkość przesyłania danych, mierzona w megabajtach danych przenoszonych na sekundę, która w niektórych przypadkach może być nawet pięć razy większa niż w przypadku dysków twardych.