Sprężone powietrze to takie samo powietrze, jakim oddychamy. Różnica polega na tym, że objętość sprężonego powietrza została zmniejszona za pomocą kompresora. Sprężone powietrze – podobnie jak zwykłe powietrze – składa się głównie z wodoru, tlenu i pary wodnej. Gdy powietrze jest sprężane, wytwarza się ciepło, a ciśnienie powietrza wzrasta.
Do produkcji sprężonego powietrza wykorzystywana jest energia elektryczna. Około 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w przemyśle elektroenergetycznym na świecie można przypisać produkcji sprężonego powietrza. Aby efektywnie wykorzystywać energię, ciepło powstające podczas sprężania powietrza powinno służyć np. do ogrzewania miejsc pracy.
Dziewięć na dziesięć branż codziennie wykorzystuje w miejscu swojej pracy sprężone powietrze. Sprężone powietrze bardzo często jest źródłem energii dla maszyn, a nawet stanowi zintegrowaną część wielu procesów produkcyjnych. Używane do przedmuchiwania maszyn pistoletami powietrznymi w celu generowania ruchów, podnoszenia wydajności lub do czyszczenia oraz chłodzenia urządzeń.