Przejście z systemu Windows na Mac OS może wcale nie być takie proste szczególnie dla tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z systemem operacyjnym Apple. Tak naprawdę istnieje wiele powodów, dla których oba systemy mają tak wielu zwolenników na całym świecie.
Konflikt między fanami Maca i Windowsa istnieje od zawsze, a po obu stronach są naprawdę mocne argumenty. Poniższe porównanie może pomóc Ci jednak znaleźć rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.
Jeśli chodzi o wygląd i teksturę, Mac OS został stworzony dla wyświetlaczy Retina o wysokiej rozdzielczości. Niektóre komponenty interfejsu są półprzezroczyste, dzięki czemu poza wyświetlanym widać niewyraźny, przebijający cień. Inne funkcje obejmują również tryb ciemny, który sprawia, że praca w takich warunkach jest nieco wygodniejsza, na przykład w nocy lub w zaciemnionym studio montażowym.
Windows 10 początkowo brakowało świeżego, nowoczesnego wyglądu, który cechował Mac OS. Dopiero późniejsze zmiany wprowadziły nowe obiekty 3D oraz dodatkowe światło, grubość, ruch oraz skalowanie komponentów interfejsu użytkownika. Zmiany były wprowadzane powoli, a modyfikacje przychodziły przy każdej aktualizacji systemu operacyjnego dwa razy w roku. Ciemny motyw pojawił się wraz z całą rocznicową aktualizacją systemu Windows 10 w 2016 roku.
Nie ma wątpliwości, że Mac OS ma przewagę nad aplikacjami, które dostajesz wraz z systemem operacyjnym. Mail, Safari, Apple Maps, Messages, FaceTime czy iTune. Kolejno – iMovie do robienia filmów i GarageBand do muzyki, oba są darmowe i tak samo oba nie mają żadnych odpowiedników w systemie Windows.
System Windows oferuje Skype i Microsoft Edge, również proste narzędzia do odtwarzania muzyki, zdjęć i filmów. Mimo to nie spotkamy jednak już jednego z naszych ulubionych programów – mowa o Windows Movie Maker. Na tle porównania z Mac OS, Windows wypada zdecydowanie słabiej, jeśli spojrzymy na darmowe oprogramowanie zawarte przy instalacji obu tych systemów operacyjnych.
Oba systemy operacyjne oferują dopracowane i przejrzyste procesy instalacji. Możesz ich użyć bez zakładania konta i logowania się zarówno w Apple, jak i Microsoft, ale oba zapewniają bogatsze wrażenia, jeśli jednak to zrobisz. Jeśli się nie zarejestrujesz, stracisz m.in. synchronizację plików z chmurą, funkcje głosowe oraz wiele innych korzyści.
Firma Microsoft umożliwia skonfigurowanie systemu operacyjnego za pomocą głosu. Apple obsługuje aktualizacje za pośrednictwem Preferencji systemowych, a nie w sklepie Mac App Store. Oba systemy intuicyjnie rozumieją oraz instalują sterowniki dla standardowych urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatury, myszy i pamięć masowa.
System operacyjny firmy Microsoft ułatwia porządkowanie okien na ekranie. Chcesz, aby program zajmował tylko połowę ekranu? Wystarczy, że przyciągniesz go do lewej lub prawej krawędzi. A może wolałbyś, żeby okno pokazywało się tylko w jednej czwartej jego części? W tym celu przyciągnij okno do któregoś z rogów ekranu. Jeśli chcesz wyświetlić lub zmienić tło za uruchomionymi programami, kliknij z prawej strony paska zadań.
Jeśli chcielibyśmy porównać wygodę przełączania się między oknami oraz organizację pracy na obu systemach, zdecydowanie lepiej wypada tutaj Windows, w którym możemy skutecznie spersonalizować widok na ekranie pod nasze osobiste preferencje.