KOMPUTERY Blog


Znajdziesz tu wiele interesujących i przydatnych informacji, którymi chcielibyśmy się podzielić z przyjemnością.
Przydatne wskazówki, ciekawostki z naszej pracy, aktualności i wiele więcej.

Rodzaje złośliwego oprogramowania
Prawdopodobnie nieraz słyszałeś o „złośliwym oprogramowaniu” podczas omawiania cyberbezpieczeństwa, ale czy wiesz, czym właściwie jest złośliwe oprogramowanie i jak wpływa na Twój komputer?
Rodzaje złośliwego oprogramowania – jak je rozpoznać?

Złośliwe oprogramowanie (z ang. malware) to oprogramowanie, które zagraża wydajności komputera. Istnieją różne rodzaje złośliwego oprogramowania, które sieją spustoszenie na urządzeniach, w tym oprogramowanie reklamowe, ransomware lub szpiegujące czy wszelkiego rodzaju błędy. Każdy rodzaj złośliwego oprogramowania w inny sposób wpływa na Twój komputer i bezpieczeństwo Twoich danych w sieci.

 

Typowymi sygnałami, które mogą oznaczać, że Twój komputer został zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie, są:

 • niska wydajność urządzenia;
 • problemy z siecią;
 • awaria komputera;
 • zawieszanie się PC;
 • e-maile wysyłane z Twojego konta bez Twojej wiedzy ani udziału;
 • programy włączające lub wyłączające się samodzielnie;
 • wyskakujące reklamy.

Jeśli na Twoim komputerze występuje którykolwiek z powyższych symptomów, pamiętaj, że większość złośliwych oprogramowań można usunąć z pomocą specjalisty.

 

Złośliwe oprogramowanie rozróżniamy na poszczególne rodzaje:

 1. Ransomware
  Celem tego oprogramowania jest uniemożliwienie dostępu do komputera, dopóki nie zapłacisz pewnej sumy pieniędzy, wyznaczonej przez osoby atakujące – hakerów.
 2. Błąd
  Błędy tworzą luki w kodzie źródłowym programu, które wpływają na niepożądane działanie aplikacji, a w skrajnych przypadkach powodują awarię systemu.
 3. Adware
  Złośliwe oprogramowanie wspierające marketing – wyświetla reklamy w postaci wyskakujących okienek.
 4. Oprogramowanie szpiegujące
  Za pomocą oprogramowania szpiegującego hakerzy mogą obserwować Twoją aktywność bez Twojej wiedzy.
 5. Wirus
  Wirus komputerowy “dołącza” się do Twoich plików i powoli rozprzestrzenia się – infekuje – na inne dokumenty, na skutek czego wszystkie pliki systemowe mogą zostać nawet usunięte lub uszkodzone.
 6. Robaki
  Robak może zainfekować całą sieć urządzeń za pośrednictwem interfejsów sieciowych
 7. Koń trojański
  Zgodnie ze swoją nazwą koń trojański to złośliwe oprogramowanie, które podszywa się pod przeciętny plik lub program w celu nakłonienia użytkowników do jego pobrania.
 8. Rootkit
  Po wykryciu rootkit uzyskuje dostęp do laptopa lub komputera. Każdy, kto ma kontrolę nad rootkitem, może uzyskać dostęp do plików, modyfikować oprogramowanie i kraść osobiste informacje, znajdujące się na zainfekowanym urządzeniu.

Wszystkie wymienione powyżej rodzaje złośliwego oprogramowania mogą znacznie spowolnić Twoją produktywność, a także zagrozić bezpieczeństwu online. Aby zapobiec cyberatakom, należy zachować ostrożność podczas pobierania nowych plików i programów. Upewnij się również, że Twoje urządzenie jest chronione przez oprogramowanie antywirusowe.

Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje dane są zagrożone, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą, aby uzyskać pomoc w zabezpieczeniu Twoich osobistych informacji! Skontaktuj się z najbliższym biurem rozwiązywania problemów z komputerem, aby uzyskać więcej informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa i uniknąć innych potencjalnych zagrożeń. Nasz zespół posiada 25-letnie doświadczenie w naprawie, optymalizacji oraz instalacji zabezpieczeń w komputerze, jak i w sieci, z której korzystasz. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o oferowanych przez nas usługach.

⠀⠀
Zapraszamy do naszego biura w Palos Hills.
Pracujemy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17, a w weekendy od 10 do 15.
Jeśli masz pytania na temat budowy lub działania swojego komputera, skontaktuj się z nami pod numerem (708) 667-4201.
Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania!

Posty powiązane

Zostaw komentarz